Užuomaršoms gali tekti už gydymą susimokėti iš savo kišenės

Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena: visi sugrįžusieji iš užsienio turi kuo greičiau deklaruoti gyvenamąją vietą ir atnaujinti sveikatos draudimą, o išvykstantys svetur – deklaruoti išvykimą, kad išvengtų finansinių nemalonumų. VLK duomenimis, vis dar pasitaiko žmonių, kuriems lyg turistams gimtojoje Lietuvoje tenka patiems susimokėti už gydymą.
VLK primena: išvykus iš šalies ilgesniam laikui ir nedeklaravus išvykimo, nemokant privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų, sveikatos draudimas nutrūksta, o „Sodra“ pradeda skaičiuoti skolą.
Susikaupusi skola – ne vienintelė problema, kurią patiria nedeklaravusieji išvykimo. Grįžus į Lietuvą, susirgus ar susižalojus už visas medicinos paslaugas gali tekti brangiai sumokėti, nes jiems nemokamai gali būti teikiama tik būtinoji. Draustumas pratęsiamas tik tada, kai sumokama skola arba pateikiami dokumentai, įrodantys, kad visą tą laiką buvo legaliai dirbta užsienyje, ten mokėti mokesčiai.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, žmogus gali būti draustas sveikatos draudimu tik vienoje iš ES šalių – toje, kur gyvena, dirba ir moka mokesčius. Tad jei žmogus deklaravo išvykimą iš Lietuvos pradėjęs dirbti kitoje ES valstybėje, jis turi mokėti tenykščius mokesčius, tuomet jam nereikės mokėti PSD įmokų Lietuvoje.
Grįžus į Lietuvą, pirmiausia reikia deklaruoti savo atvykimą ir nuolatinę gyvenamąją vietą. Internetu tai padaryti galima prisijungus prie elektroninių valdžios vartų www.epaslaugos.lt. Paskui reikia pasirūpinti draustumu, nes nuo deklaravimo momento atsiranda pareiga mokėti PSD įmoką. Dirbančiajam, jokių nekyla neaiškumų, visos privalomos įmokos sumokamos kartu su darbo užmokesčiu. Na, o jei grįžęs iš užsienio žmogus kurį laiką nedirba, jis turi PSD įmokas mokėti savarankiškai arba gali būti draustas valstybės lėšomis, jei yra pensininkas, moksleivis, dieninių studijų studentas, vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 18 metų ir kt.
Norėdami sužinoti, ar esate draustas PSD, atsiverskite interneto svetainės www.vlk.lt skyrelį „Ar esate draustas?“.
VLK duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra 238 tūkst. PSD neapdraustųjų, daugiausia – jauni žmonės iki 30 metų. Kasmet iš Lietuvos į užsienį dirbti ir gyventi išvyksta kelios dešimtys tūkstančių žmonių, nemažai grįžta. Statistikos departamento duomenimis, 2015 m. į Lietuvą grįžo beveik 18,4 tūkst. lietuvių.
Daugiau informacijos – www.vlk.lt.
Parengė Ryšių su visuomene skyrius











.gif)




.png)
.jpg)





















.jpg)

.jpg)
.png)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.png)


.png)
